Gyakori kérdések

Gyakori kérdések:



  • Hol a kutyáink helye /kint, bent, kennel, szoba,.../?

Sokszor kérdezik tőlünk, hogy a kutyáink kint vagy bent laknak-e.

Igazság az, hogy szerintünk a legoptimálisabb helyzetben az lenne, ha minden kutyának lenne egy saját kinti helye.

De mi is ez a legoptimálisabb helyzet? :

Számunkra ez a tanyasi életmód lenne, saját jószágokkal. Hiszen, akkor rengeteget lehetnénk a kutyáinkkal és megfelelő munkát is tudnánk biztosítani nekik. A nap végére pedig a kutyáink elvonulhatnának a saját helyükre pihenni. Minden kutyának kell egy megfelelő saját helyet biztosítani, ahová elvonulhatnak és nyugodtan pihenhetnek. Más részről, azért is preferáljuk a kinti tartást, mert a kutyák így jól tudnak alkalmazkodni az időjárási viszonyokhoz.

Sajnos mivel nem ezt az életmódot folytatjuk ( nekünk is 8-9 órás munkahelyünk van) , ezért a kutyáinknak (igaz, hogy kinti tartáson vannak) szabad bejárásuk van a házba. Miért is? Mert mindennél fontosabbnak tartjuk azt, hogy a kutyáinkkal a lehető legtöbb időt tudjuk tölteni. Ezáltal a kapcsolatunk is erősebb lesz és jobban megismerjük egymást.

Amit még nagyon fontosnak tartunk: a Box megfelelő használata.

Miért is fontos ez? Egyrészt (mint említettük) a kutyáknak szükségük van egy saját védett helyre.

Másrészt a box segít,

  • hogy a szobatisztaságra könnyebben tudjuk nevelni a kutyánkat,
  • hogy megtanuljon pihenni/kikapcsolni,
  • hogy ne romboljon (kutya és az értéktárgyak védelme),
  • hogy megfelelően tudjunk utazni velük a kocsiban/biztonságos utazás/,
  • hogy ha vendég jön, el tudjuk őket zárni (hiszen vannak, akik félnek a kutyáktól),
  • hogy pl. ha munkahelyemre magammal viszem ott nyugodtan pihenjen (ne stresszel jen)
  • és még sorolhatnám.

Viszont, mindenképp úgy zárjuk a kutyát boxba, hogy előtte (és utána) adtunk neki fárasztást (szellemi és testi) és hagytuk, hogy elvégezze a dolgát is. Ugyanis így vagyunk korrektek a kutyával szemben!

Betyár a munkahelyemen
Betyár a munkahelyemen


  • Mivel etetünk?

Kutyáinkat táppal etetjük, de alkalmanként nyerset, marha csontot is adunk , illetve van hogy főzünk nekik.

Mivel a mudi "paraszt kutya", a pásztorok segítőtársai, így ált. igénytelenek és nagy munkabírásúak, de kiemelt kosztolást nem kaptak. Ebbe belegondolva, javasoljuk, hogy a leendő gazda figyeljen erre.

Kutyáink megfelelően tápláltak, de nem kövérek!!  Szeretjük őket "sportosan" tartani.

Fontos odafigyelni a fehérjetartalomra!

 A megfelelő fehérjetartalom 18 - 20% körül van! Sajnos sok táp magas fehérjetartalommal rendelkezi, melyek miatt csont és ízületi problémák alakulhatnak ki a kutyánál ( bizony minden gazdi a legjobbat szeretné adni a kutyájának, de higgyük el bizonyos fajtánál épp rosszabbat teszünk, mint amit szeretnénk. Erre példákat még a nagytestű pásztorkutyás időnkből is számtalanszor láttuk, sajnos).

Mi a kölyök kutyáinknak kezdetben egy picivel magasabb fehérjetartalmú tápot adunk (4 hetes kortól ) és  korán átállunk a felnőtt tápra - keverjük a felnőtt kutyák alacsonyabb fehérjetartalmú tápjával és így fokozatosan szoktatjuk át őket-.

Etetés időpontja:

Nincs meghatározott időpontunk az etetésre, "mikor hogy sikerül". Régebben határozott időpontban etettünk, de ma már nem így csináljuk. Kutyáink egyetlen biztos pontja a köztünk lévő kötődés.  Van hogy reggel etetünk, van hogy este, van hogy ketté szedjük a napi etetést és kapnak reggel is és este is, van mikor kimarad és nem esznek, van mikor a helyükön esznek, van mikor az utcán, van mikor a boxban. Természetesen ha van sport cél, akkor annak megfelelően érdemes csinálni.

Nyers: 

Alkalmanként adunk nekik nyers farhátat, nyakat, fejet, marhacsontot,.... Az ok igen egyszerű: fogak erősebb igénybevétele, tisztán tartása, rágás elsajátítása, bűzmirigy ürülésének segítése,...  Nem utolsó sorban pedig hosszú időre lefoglalják magukat egy nagyobb csonttal.

Kiegészítők /kúra szerűen/:

- Máriatövis őrlemény ( máj regenerálására-  a kullancs, szúnyog és bolha ellenes tabletták miatt).

- Zöldkagyló kapszula

Cirka és a csontocskája
Cirka és a csontocskája


  • Mennyit kell foglalkozni a kutyával?

Ez egy nehéz kérdés, hiszen függ hogy mennyi idős a kutyus, milyen személyiségű, mennyit bír és így tovább.

Ami viszont biztos, hogy a mudi munkára szelektált fajta, ezért igenis szüksége van testi, agyi fárasztásra és pihenésre. 

Természetesen vannak napok nálunk is, mikor egyáltalán nem tudunk velük foglalkozni, ezt is meg kell tanulják.  Vagy vannak napok mikor mi vagyunk lusták foglalkozni velük :D, olyankor jól jön egy kis orr munka (pl. eldugott játék megkeresése, …), vagy mivel ők sem gépek, lehetnek rossz napjaik, ilyenkor jó lehet egy laza - happy labdázás az udvaron.

Egy szuper túra fagyizással egybekötve
Egy szuper túra fagyizással egybekötve
Terelés tréning
Terelés tréning


  • Mennyire kell a szőrével foglalkozni?

Különösebb gondot nem igényel a mudi szőrének ápolása. Vedlési időszakban szoktuk többször átfésülni őket, illetve azok a kutyák, akik bent laknak a házban hajlamosak jobban – többször hullajtani a szőrüket.

De általában csak akkor fésüljük meg őket (vedlési időszakon kívül), mikor túra alkalmával bogáncsos területen járunk :D 

Bogáncsszezon :D
Bogáncsszezon :D


· Nagyon ugatós fajta?

Bizony a mudik (mint minden kutya) ugatnak.

"Mindenre van szeme", melyet szívesen el is mondanak a gazdának. Nagyon jó jelzőkutyák. Ha valami történés van, ugatnak. Ez hozzá tartozik a kis személyiségükhöz. Vannak egyedek, akik többet, vannak, akik pedig kevesebbet. 

 Egy személyes kis példánk: Zsetonnak tanítottam egy bonyolultabb feladatot. Sajnos nem vettem észre, hogy nem igazán érti mit szeretnék tőle. Ezt bizony megpróbálta a tudatómra adni az ugatásával. Mit is mondhatnék imádom, azt az okos fejét :D    

De még rengeteg ehhez, hasonló történetet tudnék mesélni.

Felhívom a figyelmet arra, hogy a felesleges ugatást viszont mindig tiltani kell (mikor ugatja a semmit)!

Mivel mi családi házas környezetben lakunk szomszédokkal körbe véve, így nem engedhetjük meg, hogy a kutyáink feleslegesen ugassanak,  de ha jogosan ugatnak (kutyát sétáltatnak,…), akkor, ha rájuk szólunk, elvárjuk, hogy azonnal hagyják abba az ugatást.

Ha viszont a házban/lakásban tartjuk őket, akkor nem/nagyon ritkán szoktak ugatni.

Kedves leendő gazdik, ezt a tulajdonságát a mudinak kérlek mindenképp vegyétek figyelembe. 

Házőrzők, várják az áldozatot, hogy jól megugassák :D
Házőrzők, várják az áldozatot, hogy jól megugassák :D


További információk a fajtáról a Blog menüpont alatt...


Völgység Kincse Kennel +36-30-926-0630 
copyright!
Képek, információk felhasználása engedélyköteles!
Minden jog fenntartva! All rights reserved! 
Az oldalt a Webnode működteti Sütik
Készítsd el weboldaladat ingyen! Ez a weboldal a Webnode segítségével készült. Készítsd el a sajátodat ingyenesen még ma! Kezdd el